Ситуація, коли у споживача з’являються сумніви в коректній роботі лічильника, через деякий час після встановлення лічильника на точку обліку, є типовою. Абоненти з подібними заявами зверталися і до нашого Сервісного Центру і безпосередньо в Укрметртестстандарт.
Однією з причин, є заміна старого індукційного дискового лічильника (наприклад, СОИ-446) на новий електромеханічний чи електронний.
Причина в значній різниці у показниках між старим та новим лічильником у такому випадку наступна: старі індукційні лічильники (дискові) працюють багато років, мають значний знос деталей, що обертаються, що призводить до додаткового гальмування диска, і як наслідок, до великої мінусової похибки обліку електроенергії (лічильник недораховує спожиту електричну енергію). При установці нового лічильника, споживач бачить збільшення споживання в кВт * год, але насправді лічильник рахує спожиту електроенергію правильно.
Ще однією причиною нарахування лічильником начебто більшої кількості спожитої електроенергії є неправильне або застаріле улаштування електричної мережі в точці обліку, куди приєднується лічильник. Особливо, це стосується старих будівель радянських часів. Справа в тому, що сучасні лічильники електричної енергії в своїй конструкції для коректного обліку електричної енергії мають вбудовані вимірювальні елементи в колах фази та нейтралі (лічильник з двома вимірювальними елементами). Відповідно, лічильник налаштований таким чином, що під час його роботи проходить порівняння електричних струмів, що проходять по фазному колу та колу нейтралі. Підрахунок спожитої електричної енергії ведеться по тому колу, в якому струм, що протікає, буде більший по величині. А у деяких будинках старої споруди розводка електричної мережі по квартирах зроблена не зовсім вдало (економія проводів). Один провід, зазвичай це нульовий, від щитової заведений відразу на три-чотири квартири, тобто він є загальним для цих квартир. Також додатковими причинами можуть бути пошкоджена ізоляція і відповідно, поява струмів витікання чи неправильно влаштована мережа нейтралі із заземленням, або несправне електрообладнання. У цьому випадку застосування сучасних лічильників з двома вимірювальними елементами в таких будинках неможливо без переробки розводки та приведення електромережі до сучасних норм. В лічильниках електричної енергії вбудовано опцію інформування споживача, що струм в колі нейтралі перевищує струм у фазному колі або індикацією світлодіоду «Земля» на панелі електромеханічного лічильника, або індикацією повідомлення «error 090» на дисплеї електронного лічильника.
Якщо ви, все ж таки, не впевнені у правильності обліку електроенергії вашим лічильником, то, при бажанні перевірити лічильник, Ви можете звернутися із заявою про необхідність перевірити лічильник в службу енергообліку енергопостачальної організації.
Попередньо Ви можете перевірити лічильник самостійно, не знімаючи його, наступним чином:
При великих відхиленнях показань лічильника і розрахункового значення, дійсно необхідна перевірка лічильника службами енергообліку.
У випадку підключення трьохфазних лічильників трансформаторного приєднання (через трансформатори струму і напруги) через два трансформатори струму, в електронних лічильниках, виробництва ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА» додано опцію приєднання лічильника по схемі трикутника (схема Арона), що наведена на рисунку нижче.
Така можливість підключення лічильника реалізована в лічильниках електроенергії моделей NIK 2303 та NIK 2307 для можливості налагодження обліку електроенергії в високовольтних розподільчих пристроях з вбудованими трансформаторами струму на шинах двох фаз «А» та «С». Перед підключенням лічильника за схемою трикутника, додатково програмним способом в конфігурації лічильника NIK 2303 або NIK 2307 необхідно активувати опцію «Активувати трипровідне підключення» наступним чином:
Лічильники, виробництва NIK, по способу приєднання до електромережі, виготовляються як прямого підключення так і трансформаторного підключення. На пряме підключення виробляються однофазні лічильники та трьохфазні лічильники. Для трансформаторного підключення виготовляються лише трьохфазні лічильники. Трансформаторного підключення можуть бути моделі лічильників для приєднання через трансформатори струму та для приєднання через трансформатори струму та трансформатори напруги.
Приєднання лічильника до точки обліку повинно проводитись спеціально навченими працівниками, що мають відповідну групу допуску до роботи в електроустановках згідно Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
Перед приєднанням лічильника до точки обліку потрібно ознайомитись із вимогами заводу-виробника, що вказані в паспорті на лічильник та в настанові з експлуатації на прилад обліку. При встановленні лічильника потрібно дотримуватись заводської схеми підключення приладу обліку, що вказана в паспорті та в настанові з експлуатації на лічильник. Додатково, схема підключення лічильника дублюється на передній панелі приладу обліку та/або на клемній кришці приладу обліку (із внутрішньої сторони).
Лічильник електричної енергії – це складний електронний (електромеханічний) прилад обліку. Під час випуску електролічильника, виробник керується Законами та нормативними документами України, відповідними технічними умовами та внутрішніми інструкціями заводу-виробника. Після випуску (ремонту), лічильники проходять обов’язкові процедури із первинної заводської параметризації (електронні лічильники) та калібрування (повірки). Під час роботи, вся спожита електрична енергія, яку враховує лічильник на точці обліку, фіксується в пам’яті лічильника (електронні лічильники) та відображається з наростаючим підсумком на дисплеї (механічному табло) приладу обліку. Але іноді, у споживачів виникають ситуації, коли при черговому знятті показників, виявляється, що покази на дисплеї (табло) лічильника не змінюються.
У випадку електронного приладу обліку це може бути наслідком збою параметризації лічильника, при якій лічильник може перестати рахувати спожиту електроенергію по запрограмованим тарифам (день/ніч), а фіксувати показники, як сумарну спожиту електроенергію (при цьому лічильник може перейти в, так званий, аварійний тариф Т4). Збій параметризації електронного лічильника найчастіше відбувається у зв’язку зі збоєм дати та часу в приладі обліку, що в основному викликано розряджанням вбудованого елементу живлення (батарейки), який призначений для зберігання часу в лічильнику. При розряджанні елементу живлення на дисплеї лічильника з’являється відповідна піктограма «батарейка». В такому випадку споживач повинен звернутись до електропостачальної організації щодо виявленої несправності з метою заміни елементу живлення та встановлення коректної дати та часу.
У випадку електромеханічного приладу обліку, коли було виявлено, що покази на електромеханічному табло не змінюються, споживач повинен звернутись в електропостачальну організацію для розпломбування лічильника та його демонтажу з точки обліку для відправлення на ремонт. Причиною виявленої несправності, у випадку наявності напруги мережі точці обліку, найчастіше являється несправність рахункового механізму електромеханічного приладу обліку.