Параметризація лічильника – це процедура з первинного (заводського) програмування електронних лічильників електричної енергії, що проводиться на заводі-виробнику та процедура з повторного програмування, що проводиться електропостачальними організаціями або організаціями, що мають право на проведення параметризації лічильників виробництва NIK.
Параметризація лічильників NIK проводиться з допомогою спеціального програмного забезпечення «НІК Параметризація» версій UNIK1 та UNIK2.
Під час параметризації на дисплей лічильника виводиться необхідна інформація щодо дати та часу, показників, миттєвих значень параметрів мережі, проводиться коригування часу та налаштування тарифної моделі (в багатотарифних лічильниках), налаштування реле відключення споживача (в лічильниках з вбудованим реле відключення споживача) або внесення інформації щодо заборгованості.
Під час первинної параметризації лічильник із заводу-виробника випускається запрограмованим на один тариф Т1. Покупцю лічильника, при необхідності в багатотарифному обліку електроенергії, після придбання лічильника необхідно проводити повторну параметризацію приладу обліку. Параметризацію лічильника, окрім електропостачальних організацій та організацій, що мають право на проведення параметризації лічильників NIK, можливо також провести в Сервісному Центрі ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА».
Звертаємо увагу, що різні області України використовують різні тарифні зони (наприклад, в Києві: Т2 – денний тариф, а Т1 – нічний тариф), тому, при направленні лічильника на параметризацію в сервісний центр ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА», споживач повинен обов’язково вказати, яка тарифна сітка повинна бути запрограмована в лічильник.
Після проведення параметризації лічильника споживачу надається протокол параметризації, де вказана тарифна сітка, яка була запрограмована в лічильник. Протокол параметризації повинен зберігатись споживачем разом із іншою супроводжувальною документацією на прилад обліку.
Після придбання багатотарифного лічильника деякі споживачі одразу встановлюють прилад обліку на точку обліку, вважаючи, що якщо в назві лічильника сказано «багатотарифний», то лічильник одразу починає рахувати електроенергію за денним та нічним тарифом. Але це не так, так як із заводу-виробника прилад обліку виходить запараметрирозаний на один тариф Т1. Це стосується не лише лічильників NIK, а також лічильників інших виробників. Після придбання, лічильник потрібно параметризувати на відповідні тарифи або в електропостачальній організації, або в організаціях, що займаються реалізацією лічильників NIK та мають відповідний дозвіл на проведення параметризації, або в сервісному центрі ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА». Після проведення параметризації лічильника споживачу надається протокол параметризації, де вказана інформація щодо тарифної сітки, що була запрограмована в лічильник під час параметризації. Після проведення параметризації лічильника та вхідного контролю в електропостачальній організації прилад обліку встановлюється на точку обліку для обліку електричної енергії по тарифам «день» та «ніч». Протокол параметризації повинен зберігатись споживачем разом із іншою супроводжувальною документацією на прилад обліку.
Але якщо лічильник вже був запараметризований на денний та нічний тарифи, рахував спожиту електроенергію по цим тарифам, та при черговому знятті показників було виявлено що облік по денному та нічному тарифам відсутній і лічильник нараховує лише сумарну спожиту електроенергію, то споживачу в цьому випадку потрібно звернутись в електропостачальну організацію або в організацію, що займається обслуговуванням електромережі. Більш докладно щодо збою обліку по тарифам «день» та «ніч» ви можете ознайомитись у розділі «В мене збилася параметризація / аварійний тариф».
Можлива ситуація, коли споживачем чи працівником електропостачальної організації, при огляді лічильника, на дисплеї приладу обліку було виявлено: повідомлення «error 006» (при цьому додатково може з’явитись символ «трикутник із знаком оклику»), невірні час та дата, символ Т4. Це означає, що в приладі обліку відбувся збій часу та дати, що додатково могло привести до переходу лічильника на облік електроенергії в аварійному тарифі Т4.
Вказані ситуації можуть виникнути в наступних випадках:
Помилка «error 006» на дисплеї лічильника означає збій дати та часу в приладі обліку.
Аварійний тариф – це тариф, в який переходить лічильник електроенергії при збою дати та часу. При цьому вся спожита електрична енергія буде рахуватись в аварійному тарифі та підсумовуватися в сумарний тариф.
За замовчуванням, із заводу-виробника, аварійний тариф в лічильниках NIK програмується як Т4. В залежності від року виготовлення та модифікації лічильника показник спожитої електроенергії в аварійному тарифі Т4 на дисплеї приладу обліку може позначатися OBIS-кодами 1.8.4 або 15.8.4, або як ТА (тариф аварійний). В залежності від вимог електропостачальної організації, аварійний тариф в лічильнику може бути запрограмований по іншому (під іншим OBIS-кодом). Споживач повинен звернути на це увагу під час процедури вхідного контролю лічильника в електропостачальній організації.
При виникненні збою параметризації, споживач, разом із виявленням символу «Т4», може помітити, що облік електроенергії не ведеться по тарифам день та ніч (показники не змінюються), при цьому, показники по сумарному тарифу змінюються з наростаючим підсумком.
Першою дією споживача при збою дати та часу, та при збою параметризації повинно бути звернення в електропостачальну організацію, щодо виявлення вказаних недоліків в роботі лічильника. Якщо після перевірки лічильника представниками електропостачальної організації було встановлено, що лічильник вийшов з ладу, споживач повинен звернутись до Сервісного Центру ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА».
Параметризацію лічильника проводять електропостачальні організації, а також організації, що мають право на проведення параметризації лічильників. Параметризацію лічильників NIK можливо також провести в сервісному центрі ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА».
Процес параметризації лічильників передбачає наявність в організації, що проводить параметризацію приладів обліку, спеціально навченого персоналу, технічного обладнання та програмного забезпечення для можливості проводити параметризацію лічильників. Після проведення параметризації приладу обліку, споживачу видається відповідний протокол параметризації з мокрою печаткою, за підписом особи, що проводила параметризацію лічильника.
Параметризацію лічильника проводять електропостачальні організації, а також організації, що мають право на проведення параметризації лічильників. Параметризацію лічильників NIK можливо також провести в сервісному центрі ТОВ «НІК-ЕЛЕКТРОНІКА».
Для проведення параметризації лічильників NIK використовується програмне забезпечення «НІК Параметризація», що має дві версії UNIK1 та UNIK2.
Для параметризації лічильників, що мають дату виробництва до 2018 року та деяких модифікацій лічильників, що вироблені після 2017 року, використовується ПЗ UNIK1 (остання версія 1.0.5.10). Для параметризації лічильників, що вироблені з 2018 року використовується ПЗ UNIK2 (остання версія, що оновлюється на сайті).
Вказане програмне забезпечення знаходиться у вільному доступі та його можна завантажити із офіційного сайту nik-el.com перейшовши на сторінку відповідного лічильника електричної енергії, що потрібно запараметризувати.
Програмне забезпечення «НІК Параметризація» постійно доповнюється та оновлюється. Останні стабільні версії періодично додаються на офіційний сайт nik.net.ua (nik-el.com). ПЗ «НІК Параметризація», окрім широкої функціональності, розроблене для найлегшого використання користувачем вказаного ПЗ, має зручний інтерфейс та детальну інструкцію з користування у своєму складі.
Після встановлення ПЗ «НІК Параметризація» UNIK1 або UNIK2, увійдіть у програму з налаштуваннями за замовчуванням (ім’я – admin, пароль – не заповнюється) та ознайомтесь з інструкцією з користування, перейшовши на вкладку «Допомога» – «Керівництво користувача».
Зразок протоколу параметризації, що надається споживачу після проведення параметризації лічильника з допомогою програмного забезпечення «НІК-Параметризація» UNIK. В наведеному зразку проведено параметризацію лічильника модифікації NIK 2303 AP6T.1002.MC.11 (з допомогою ПЗ «НІК Параметризація» версії UNIK2) на два тарифи Т2 – день, Т1 – ніч для м.Києва та програмування вбудованого в лічильник реле відключення споживача на вимкнення при перевищенні сумарної потужності в 15 кВт.