Струмова петля

Інтерфейс передачі даних «струмова петля (CL – current loop)»

Це інтерфейс, за допомогою якого обмін даними між лічильниками та системами збору даних проводиться по дротовій лінії зв’язку з гальванічною розв’язкою, за допомогою модульованого сигналом струму. Найменше значення сигналу (0) відповідає струму величиною 4 мА,  а найбільше значення (1)  – 20 мА.

Лічильники з інтерфейсом «струмова петля» серійно не виготовляються.

Для підключення до лічильника по прямому з’єднанню (за допомогою інтерфейсу CL) необхідно мати відповідний пристрій. Цей пристрій повинен розпізнатися комп’ютером як СОМ-порт. Також необхідно знати адресу лічильника в системі. Ця інформація може бути отримана з протоколу параметризації лічильника, або через оптопорт приладу обліку (програмне забезпечення «НІК-Параметризація»).

Радіоканал

Радіоканал (або ZigBee)

Інтерфейс призначений для побудов систем, регламентованих стандартом ІЕЕЕ 802.15.4, що можуть самоорганізовуватись та самовідновлюватись, та в яких здійснюється бездротова передача даних на частоті 2,4 ГГц.

Цей інтерфейс використовується в системних лічильниках (там де потрібно об’єднати багато лічильників в одну мережу, наприклад, багатоквартирний будинок або садове товариство).

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «4» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1400.MC.11).

Принцип роботи наступний: даючи запит лічильнику з певним номером (адресою) запит по ланцюжку лічильників передається до потрібного приладу. Таким чином, ланцюг з таких приладів може бути розтягнутий більш ніж на кілометр. Радіоканал можна подовжити за допомогою ретрансляторів.

Лічильники з вбудованим інтерфейсом «радіоканал» опитуються або з допомогою контролера, або з допомогою точки доступу.

Для підключення до лічильника з допомогою ZigBee-з’єднання необхідний радіо модуль. При підключенні по USB радіомодуль повинен автоматично встановити драйвера і розпізнатися як COM-порт. Також необхідно знати ІD (ідентифікатор) мережі лічильника, номер каналу, а також адреса лічильника в системі. Ця інформація може бути отримана з протоколу параметризації лічильника, або через оптопорт приладу обліку (програмне забезпечення «НІК-Параметризація»).

Ethernet

Інтерфейс Ethernet

Інтерфейс передачі даних в локальній мережі зі швидкістю 10/100 Mbit/s через стандартний  TCP/IP протокол. Інтерфейс сумісний зі стандартами 10BASE-T, 100BASE-T.

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «7» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1700.MC.11).

Для приєднання через інтерфіейс Ethernet, в лічильниках використовується роз’єм RJ-45.

Для підключення по ТСР \ ІР потрібно знати адресу лічильника (в форматі IPv4). За замовчуванням для всіх приладів з TCP \ IP присвоюється опція DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol – протокол динамічної настройки вузла), що дозволяє лічильнику отримати IPv4 адреса при першому підключенні до підмережі. Дізнатися цю адресу можна підключившись до лічильника за допомогою оптопорту, або іншого інтерфейсу. Для зміни адреси необхідно відключити опцію DHCP в розділі «Конфігурація лічильника» / «Ідентифікація» (через програмне забезпечення «НІК-Параметризація»).

Оптопорт

Інтерфейс «Оптопорт»

Цей інтерфейс є у всіх електронних лічильниках NIK (за винятком деяких виконань однофазних нетарифних лічильників). Призначений для локального зняття даних безпосередньо біля лічильника (обмеження довжиною проводу з оптоголовки – максимум два метри). Це двосторонній інтерфейс для обміну даними між ПК і лічильником за допомогою інфрачервоних хвиль по стандарту IEC 62056-21 (МЕК 1107).

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «1» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1000.MC.11).

Оптопорт на лічильниках NIK знаходиться під невеликою непрозорою кришкою і для кріплення оптоголовки має або вбудований магніт (старі виконання лічильників), або пластинку з оцинкованого заліза. При підключенні важлива співвісність світлодіодів і дотримання потрібної відстані.

Швидкість підключення: 9600 bit/s, без винятків. Часу очікування в 5000 ms вистачає в усіх випадках.

У випадку, якщо оптоголовка не ​​розпізнається як комутаційний порт (СОМ-порт), потрібно встановити драйвера «USB to FTDI».

Для зв’язку з лічильниками NIK рекомендується використовувати оптоголовку виробництва NIK (під спеціальне замовлення). З оптоголовками сторонніх виробників (оптоголовки з USB) прилади працюють в основному нормально (підключитися можна майже завжди, хоча іноді буває необхідно збільшити відстань між лічильником та оптогловокою).

RS-485

Інтерфейс RS-485

Асинхронний інтерфейс, для полудуплексної багатоточкової лінії зв’язку типу «загальна шина», передача даних в якій здійснюється за допомогою диференціальних сигналів.

Інтерфейс має гальванічну розв’язку лінії зв’язку.

Інтерфейс сумісний зі стандартом ANSI TIA/EIA-485-A:1998.  Швидкість зв’язку від 1200 до  19200 бод.

На лічильниках NIK інтерфейс RS-485 виглядає як 2-4 низьковольтні клеми, або як роз’єм RJ-45.

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «2» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1200.MC.11).

Кількість лічильників NIK з інтерфейсом RS-485, які можуть одночасно працювати в одній системі – 32 шт.

RS-232

Інтерфейс RS-232

Цей інтерфейс може бути вбудований в лічильник під спеціальне замовлення. Серійно не виготовляється.

Асинхронний інтерфейс, для дуплексної лінії зв’язку типу «точка-точка». Інтерфейс має гальванічну розв’язку лінії зв’язку.

Інтерфейс сумісний зі стандартом EIA232.  Швидкість зв’язку від 1200 до 19200 бод.

Для підключення до лічильника по прямому з’єднанню (за допомогою інтерфейсу RS-485, RS-232) необхідно мати відповідний пристрій (наприклад, перехідник «USB – RS-485»). Цей пристрій повинен розпізнатися комп’ютером як СОМ-порт. Також необхідно знати адресу лічильника в системі. Ця інформація може бути отримана з протоколу параметризації лічильника, або через оптопорт приладу обліку (програмне забезпечення «НІК-Параметризація»).

GSM

Інтерфейс GSM/GPRS

GSM/GPRS інтерфейс призначений для передачі даних в мережах 850/900/1800/1900 МГц.

Підтримує GSM/GPRS підключення.

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «6» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1600.MC.11).

Для налагодження зв’язку через інтерфейс GSM/GPRS, під клемною кришкою лічильника вбудовано відповідний лоток для сім-карти формату mini-SIM. Виносна антена для прийому сигналу на GSM частотах додається до комплекту приладу обліку.

Для підключення по GSM необхідно знати адресу сім-карти (підключення по GSM передбачає роботу виключно з сім-картами, що мають статичну IP-адресу) і знаходитись на тій же APN (Access Point Name) підмережі (подивитися / змінити APN приладу можна підключившись до лічильника за допомогою оптопорту). У разі, якщо адреса сім карти невідома, необхідно підключитися до лічильника по оптопорту, або іншому інтерфейсу, прописати в прилад APN цієї сім-карти в розділі «Конфігурація лічильника» / «Ідентифікація» і, через деякий час, сім-карта ініціюється в мережі, а її адреса буде доступна в розділі «Читання даних з лічильника» / «Інформація про лічильник» (програмне забезпечення «НІК-Параметризація»).

PLC

Інтерфейс PLC (Power Line Connection)

Інтерфейс зв’язку для здійснення передачі даних модульованим сигналом по силовим лініям електропередачі.

В модифікаціях лічильників NIK позначається цифрою «8» (наприклад, NIK 2307 AP6T.1800.MC.11).

Може виконуватися у двох варіантах:

Інтерфейс PLC першого покоління:

Маркування на паспортній табличці “PLC”.

Смуга частот CENELEC-A (10kHz to 95kHz).

Модуляція DCSK.

 

Інтерфейс PLC третього покоління:

Маркування на паспортній табличці “PLC3” або “PLC 3”.

Смуга частот CENELEC-A (10kHz to 95kHz).

Модуляція OFDM.

 

Варіанти PLC та PLC G3 не сумісні між собою.